A+   |   Reset   |   A-          54.80.83.123     ec2-54-80-83-123.compute-1.amazonaws.com    
 Wtorek, 25 września 2018 roku
 

Menu

 
 

Szkoły dla młodzieży

 
 

Szkoły dla dorosłych

 
 

Platformy

 
Dziennik elektroniczny

Platforma edukacyjna

Facebook

Youtube
 

Projekty

 
 

Kierunki kształcenia

 
 

Podręczniki

 
 

Matura

 
 

Konkurs matematyczny

 
 

Olimpiada budowlana

 
 

Zawód to klucz do sukcesu

 
 

Sport

 
 

  English version

 
 

  Facebook

 
 

Aktualności

 


75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

List Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej pana dr Łukasza Kamińskiego:
Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku, obchodzimy, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.
Są wśród nas świadkowie historii, którzy tworzyli i byli uczestnikami Polskiego Państwa Podziemnego, przyczyniając się tym samym do zachowania polskości oraz wiary w Polskę wolną i niepodległą. Często za wierność tym ideałom zapłacili wysoką cenę – nie tylko w czasie wojny, ale także w okresie powojennym.
Obowiązkiem wolnego społeczeństwa jest, by we wrześniu 2014 roku przypomnieć o Polskim Państwie Podziemnym, o dziedzictwie, którego jesteśmy spadkobiercami. Warto, by młodzi Polacy, którzy wchodzą w dorosłe życie w XXI wieku, spotkali się z tymi, którzy walczyli o wolność także dla nich. Warto, byśmy wszyscy oddali część tym, którzy oddali swoje życie za wolność, tym którzy tej wolności nie doczekali, a przede wszystkim tym, którzy wciąż żyją wśród nas. Wszak ideały Polskiego Państwa Podziemnego ziściły się w wolnej Polsce.

Z poważaniem
Łukasz Kamiński

Więcej na: www.pamiec.pl/ppp

Materiały edukacyjne do pobrania


dodał(a): admin | 24.09.2014


 

Administrator: tderesz@zst.suwalki.pl Strona korzysta z cookies. Więcej informacji tutaj